Hızlı iş bulmak için ne yapmak gerekiyor?

Günümüz problemlerinden en önemlisi iş bulmak herhalde. Okul bittikten sonra iş aramaya başladığınız andan itibaren sürekli gelen;

 • “Ne yaptın?”
 • “Başladın mı işe?”
 • “Bulabildin mi iş?”

gibi ardı arkası kesilmeyen sorular hem can sıkıcı oluyor hem de insanın modunu düşürebiliyor. Hele bir de üzerine gelen;

 • “Ee hayırlısı buymuş demek!”
 • “Kısmet be, demek ki senin iş şansın kapalı”

gibi yorumlar insanı daha da yoruyor. E hal böyle olunca insanlar da bir an önce iş bulmak istiyor tabii. Tamam istemesine istiyor ama güncel durum ortada, işsizlik gün geçtikçe artıyor. Bu durumda iş bulmak isteyenler hatta ivedilikle iş bulmak isteyenler ne yapmalı? Yazarlarımız sizler için hızlı iş bulmanın yollarını ince ayrıntıları ve gizli tüyolarıyla birlikte derledi.

Eğer merak ediyorsanız, buyurun yazının devamına geçelim.

İşsizken iş aramak zaten hayli yorucu bir süreç. Sosyal medya ağları gibi her gün iş arama portallarını da ziyaret ediyorsun, sürekli yeni yeni işlere başvuru yapıyorsun bazen olumsuz dönüş alıyor ya da genellikle dönüş bile alamıyorsun. Hem maddi hem manevi yıkım. Manevi yıkım kısmına bir de aile ve yakın çevrenin ah vah içerikli yorumları eklenince moraller iyice düşüyor. Bu noktada tam olarak bir yol ayrımında duruyorsunuz işte; ya iyice üzülüp, bunalıp depresyona girmek ya da kendine çeki düzen verip, kulakları tüm olumsuzluklara kapatıp yola yenilenip devam etmek. Biz tabii ki ikinci yolu seçiyoruz. Sarsıyoruz kendimizi sevgili okuyucu ve yeni yolumuzu seçip kendimizi tüm olumsuzluklara kapatıyoruz!

Evet yeni yola gitmeye karar verdik, bu yolda yani iş ararken ne yapmalıyız?

 • Öncelikle kendini, iyi yanlarını, seni herkesin önüne geçirecek artılarını ve yeteneklerini keşfet
 • İlk olarak yakın zaman sonrada uzak gelecekteki amaçlarını belirle
 • Özgeçmiş en önemlisi. Yeteneklerini eksiksiz yazarak amaçlarına uygun bir şekilde Özgeçmişini güncelle.
 • Kendini sürekli geliştir. Kendine kattığın her şey iş bulmanı kolaylaştıracak unutma.
 • İş başvurularına, o ana odaklan ve mülakatlara güzelce kendini tamamen hazırla
 • Yine mi olmadı? Pes etme başa dön ve bir B planı hazırla.

Peki, yukarıdaki maddelerin dışında iş ararken başka neler yapabilirsin?

– Bağlantılarını Güçlendir

Hani derler ya bir tanıdık bir tanıdıktır. Bu yüzden iş ararken sana yardımcı olacak, fikir verecek, yolunu açacak ve da hatta refereans olacak herkesle iletişime geç. Seni hedefine götürecek herkes o anda çevrende olmalı. Tüm sosyal ağlarını iş bulmana yardımcı olacak şekilde güçlendir. Sadece arkadaş değil, uzak akrabalar belki de hiç görmediğin, görüşmediğin uzak çevre bile eğer sana yardımcı olacaksa o süreçte yanında olmalı. Tüm bağlantıların güçlü ve açık olmalı. Tabii herkese isteklerini, amaçlarını açıkça belli et ki sana hızlıca yardımcı olabilsinler.

Küçük bir tavsiye daha; o dönemde çevrende ne çok İnsan Kaynakları uzmanı olursa senin için o kadar iyi.

– Şirketleri Doğrudan Ziyaret Et

Tamam internet devrindeyiz her şey oldukça dijital ama online ya da email yolu ile başvuru da bi yere kadar. Eğer uzun bir süre yanıt alamazsan ya da aldığın yanıtlar seni tatmin etmeye yetmiyorsa harekete geç! Tek tek istediğin, çalışabileceğin, yeteneklerine ve hedeflerine uygun şirketlerin, ofislerin kapılarını çal. Kendini net bir şekilde ifade et, onlara nasıl yararın dokunabileceğini anlat. Burdaki önemli nokta vermen gereken imaj “iş arıyorum” yerine “şu noktalarda donanımlıyım, şirketi şu noktalarda ileriye taşıyabilirim” olmalı. O anda belki personel ihtiyacı olmayabilir ama ileride olmayacağının garantisini kim verebilir? Emin ol sen kendini tam anlamıyla ifade edersen ileride olası bir pozisyonda akıllarına gelecek kişiler arasında yer alacaksın.

Tabii bu görüşmelere hazırlanıp gitmekte fayda var; hem kendini gelebilecek sorulara hazırlamalı hem de gittiğin şirket ve yaptıkları işlerle ilgili bilgi sahibi olmalısın.

– Özgeçmişini (CV) İnsan Kaynaklarına Ulaştır

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz gibi artık CV göndermek yeterli değil. CV’nin gerekli yerlere “dolaylı” bir şekilde ulaştırılması önemli. Başvurduğun yere CV’nin ulaştığından emin olmak ve hatta o CV’nin incelendiğinden emin olmak istiyorsan yukarıda da bahsettiğimiz gibi bağlantılarını güçlendirmen şart.

Belki o şirkette İnsan Kaynakları bölümünde çalışan bir tanıdık vardır, yoksa bile sen ona ulaşıp özgeçmişini direk olarak  iletebilirsin. Artık birine ulaşmak çok kolay. Şirketi arayıp İnsan Kaynakları uzmanınızla görüşebilir miyim ya da İnsan Kaynakları uzmanınızın mail adresini öğrenebilir miyim demen işleri kolaylaştıracaktır. Tabii nokta atışı yapmak istediğimiz için hazırladığın öz geçmişinde de  “Ben bu işe uygunum ve şirketi bir adım öne geçirmek için elimden geleni yaparım” mesajını profesyonel dilde karşı tarafa geçirmek önemli.

– Sosyal Medyada Etkin Ol

İnternet ve dijital çağda olduğumuzdan, arkadaş ve hatta eş bulmamızı sağlayan sosyal medya neden iş bulmamıza da yardımcı olmasın? Tüm sosyal ağlarda aktif olmalısın ve hedeflerine, donanımlarına uygun  şirket profillerini takip etmelisin. Ancak bu mecralarda paylaşımlarına da dikkat etmelisin. Çünkü paylaşımların seni ve kişiliği ortaya koyar. Bir çok insan yaptığı yersiz paylaşımlar sebebiyle işlerinden oluyor, aman dikkat.

– Referans Topla

Sana referans olacak kişilerin nerede karşına çıkacağı belli olmaz. En kolay yollardan biri Sivil Toplum kuruluşlarına katılmak ve etkinliklerde aktif olarak gönüllü olmaktır. Hangi konumdaki kişinin nerede gönüllü olacağını ve ilerde sana nasıl yardımcı olacağının bilemezsin. Bir bakmışsın bir şirkette iyi bir pozisyonda çalışan biri ile yan yana çalışıyorsun, belli mi olur? Ama sakın hemen pes etme, iyi bir itibar bırakmak için devamlılık önemli.

Tüm bu adımları aklında tutup uygulasan da iş bulma sürecinde pozitif olmak ve ana odaklanmak çok önemli. Tüm negatifliklere kulağını kapat.  İşin olmamasına değil, iş bulacağın ana ve işe başlayacağına odaklan, süreç kendiliğinden gelişsin. Asla pes etme. İş bulma sürecinde kendini geliştirmeye bak, istediğin işe ulaşana kadar önüne çıkan fırsatları asla geri çevirme. Belki de seni hayal ettiğin pozisyona ulaştıracak olan şey aslında o alternatif işten geçiyordur.

Artık hazırsın! Zihnini de kendini de yenile ve yeniden sadece iş aramaya değil de seni istediğin hayata ulaştıracak o işi aramaya odaklan ve baştan başla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir