İş Başvurusu Yaparken Önyazının Önemi

Önceki yazılarımızı okuduysanız eğer özgeçmiş hazırlamanın öneminden bahsettik. Etkili ve yerinde hazırlanmış bir özgeçmiş sizi diğer adayların önüne geçirip hızlı iş bulmanızı sağlayabilir. Ancak gözden kaçırdığınız bir nokta var; Önyazı.

Önyazı Nedir?

Önyazı en az özgeçmiş kadar önemli olsa da çok fazla önem verilmediğinden genellikle atlanan bir adımdır. Peki nedir bu önyazı? Kısaca şöyle söyleyebiliriz ki nasıl CV’niz kariyer özetiniz ve o işi almanız için sizin kimlik kartınız ve kendinizi pazarlama methodunuz ise önyazı da hazırlamış olduğunuz CV’nin bir ön gösterimi, işverenin sizi neden işe almasını gerektiğine dair bilgi vermek, kendinizi tanıtmak adına eklediğiniz maksimum bir iki paragraflık bir yazıdır.

Diğer adaylardan bir adım önde olursunuz

Gelin kendimizi bir kaç dakika için İnsan Kaynakları Uzmanlarının yerine koyalım. Siz nasıl günde belki 10 ya da 15 işe CV gönderiyorsanız İK uzmanları günde en az 100 belki 150 adet CV ile karşı karşıya geliyorlar. Elbette hepsini incelemek ve şirketin geleceği için pozisyona en uygun kişiyi görüşmeye çağırmakla yükümlüler bu onların işi. Ancak elbette o kadar CV arasından onların da dikkatini çeken bir şeyler olabilir ve diğer adaylar yerine sizin CV’nizi inceleyebilirler.

Rakiplerinizin önüne geçmek için etkili bir CV hazırlamanın yanı sıra o işi neden istediğinizi ve neden sizi almaları gerektiğini önyazı kısmına net bir biçimde eklerseniz dikkati çeken siz olabilirsiniz.

Önyazı nasıl yazılmalı?

Bu kadar anlattık evet peki bizi onca insanın önüne geçirecek olan o bir iki paragrafı nasıl yazmalıyız? Öncelikle alan da İK uzmanın dikkatini çekmek için size verilen süre de kısıtlı. Bu sebeple orada uzun uzun iş tecrübelerinizden ve kariyerinizden bahsedemezsiniz. Yapmanız gereken şey “nokta atışı yapmak”. O işe neden sizi almalılar?, siz o iş için onlara ne kazandırırsınız? işte tam olarak yazmanız gereken bu.

Bir işe başvururken yazdığınız ön yazıda sadece o iş ile ilgili deneyimli olduğunuzdan bahsetmek yerine o sektöre olan ilginizden bahsetmeli ve bu işi severek yapabileceğinizi işverene doğrudan aktarmalısınız. CV’ye kıyasla daha samimi ve esnek olan önyazı sayesinde karşıya geçirebileceğiniz samimiyetiniz ile belki de diğer başvurular içerisinde ön planda olan siz olabilirsiniz.

Kusursuz Önyazı Örnekleri

Bir kaç ön yazı örneğine bakalım;

  • Önyazı Örneği:

” Eğer firmada ileride oluşabilecek bir pozisyonla ilgileniyorsanız…

Sayın ..…,

Firmanizda (ilgili) alanda bir pozisyon açığı söz konusu olduğunda değerlendirmeniz adına CV’mi ekte iletiyorum. Eğitim hayatım ve tecrübelerim doğrultusunda farklı insanlarla birlikte çalışma, bir takımda yer alma ve birlikte üretebilmeyi öğrenme fırsatım oldu. Bu nedenle takımınıza kolaylıkla adapte olacağımı düşünüyorum.

İşini severek yapan ve detayları çok önemseyen biriyim. İnsan ilişkileri noktasında esnek olmanın bana verimlilik olarak geri döndüğünü sıklıkla tecrübe ettim. Yeni şeyler öğrenmeyi, yeteneklerimi geliştirmeyi çok önemsiyor, bu amaçla insan ilişkilerinin öğreticiliğinden faydalanmak gerektiğini düşünüyorum. Ekibimdeki insanlarla bilgi alışverişinde bulunmak benim için bu nedenle çok önemli. Fikir geliştirmenin zihni, dolayısıyla bedeni sürekli aktif tuttuğunun bilincinde olarak hem iş hem de bireysel hayatta yaratıcı olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sık sık not aldığım taze fikirlerim var ve bunu kurumunuza katkıda bulunma noktasında kullanmak için sabırsızlanıyorum.

Şu an için istediğim pozisyonda açık olmadığını biliyorum fakat gelecekte oluşabilecek çalışan ihtiyacınız için CV’mi saklarsanız çok sevinirim. Bir gün birlikte çalışmak dileğiyle,”

  • Önyazı Örneği 2:

Sayın Yetkili,

Çağrı Merkezi alanında üç yıl tecrübeliyim. Bu üç yıl içerisinde kendimi ilgili bölümde oldukça geliştirdim.
Bu işi zevk alarak yapıyorum. Ancak sizin ilanınızı görünce, oldukça heyecanlandım. Geçmişte bilişim alanında uzmanlaşmak için çalışmalar yaptım. Ancak kariyer planımı Çağrı Merkezi/Müşteri Temsilcisi bölümü üzerine yaptım. Şirketinizle ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda, gelişmeye yönelik bir politika izlediğiniz anlaşılıyor. Kendimi sürekli geliştirmeyi amaçlayan biri olarak, şirketinize yararlı olacağımı düşünüyorum.

Kısa vadede amacım, şirketinizde yapacağım çalışmalar sonucu, başarılarınızı arttırmaktır. Sözlü ve yazılı iletişimle ilgili birçok eğitime katıldım ve sertifikalar edindim. Bu amaçla insan ilişkilerimi son derece geliştirdim. Uzun vadede amacım, vazgeçilmez elemanlarınızdan biri olmak ve şirketinizin gelişmesine ciddi katkılar yapmaktır.

Saygılarımla
Ad-Soyad

Tüm Kariyer Yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir