Doğru Özgeçmiş Hazırlama Tüyoları ve CV Örneği

Etkili CV Hazırlamanız İçin Püf Noktalar

Etkili bir şekilde hazırlanmış CV işi almanızı sağlayacak en önemli adımlardan biridir. Siz o ortamda olmasanız da hazırlamış olduğunuz CV hem kariyer geçmişinizi hem de kariyer hedeflerinizi net bir şekilde ortaya koymalı ve iş anlamında sizin kendinizi pazarlama aracınız olmalıdır.

Peki etkili ve tam donanımlı bir özgeçmiş nasıl hazırlanır? Öncelikle CV’nizi hazırlarken hangi içeriğin gerekli hangisinin gereksiz olduğuna karar vermeli ve ona göre hazırlamalısınız. Her özgeçmişte bulunması gereken gerekli belli kısımlar vardır. Bunlar hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz Özgeçmişinizdeki Gerekli/Gereksiz Bilgiler  yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında etkili bir özgeçmiş hazırlamak için yapmanız gerekenler ise maddeler halinde şöyledir;

 • A4 kağıt kullanmalısınız.
 • Akademik CV olmadığı müddetçe 2 sayfayı geçmemelisiniz.
 • CV incelemenin maks 3 dk aldığı düşünülürse kısa ve net tabirler kullanmalısınız.
 • Birinci tekil ağızla yazmalısınız.
 • Kolay okunması adına 11 ya da 12 punto ile “Times New Roman” karakteri kullanabilirsiniz.
 • Kelime ya da cümlelerin altını çizmemelisiniz.
 • İmla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmelisiniz.
 • Başvurduğun ilana uygun bir özyazı hazırlamalısınız.
 • Genel bir başvuru yapıyorsanız mutlaka CV’nize çalışmak istediğiniz alanı eklemelisiniz.
 • Kronolojik sırayı tersten takip etmelisiniz.
 • Gereksiz bilgileri eklemekten kaçınmalısınız.
 • Eklediğiniz fotoğrafların resmi bir kıyafetle olmasına ve net olmasına dikkat edebilirsiniz.

– Anlamsız tanımlamalardan kaçının

Özgeçmişinizi hazırlarken biraz daha zekice düşünmek ve karşı tarafa da bunu yansıtmak aslında sizin elinizde. Birçok özgeçmişte kendini öven sıfatlar görebilirsiniz. Ancak bunları sadece bu şekilde “profesyonel”, “iyi çalışan”, “çabuk öğrenen”  yazmak yerine aslında öyle olduğunuzu karşı tarafa göstermek sizin elinizde. Örneğin “grup çalışmasında iyi” yazmak yerine katıldığınız grup çalışmalarını içeren projeleri ya da görevleri yazmanız daha etkileyici olacaktır.

Buna ek olarak net ve açık olmalısınız. Tüm yetenek ve özelliklerinizi hem net bir şekilde yazmalı hem de bu yeteneklerinizi kullandığınız çalışmaları ve projeleri eklemelisiniz.

Unutmamanız gereken bir şey daha var ki yazdığınız her kelimenin gerçeklik payı olması gerekmektedir. Hatta mümkün olduğunca size o konu hakkında soru yöneltildiğinde cevaplayabileceğiniz ve de hatta kanıtlayabileceğiniz bilgilere yer vermeniz güvenilirliğiniz adına yararlı olacaktır.

– Yükselen bir kariyer imajı yaratın

Sürekli olumlu bir artış kimin üzerinde pozitif bir etki yaratmaz ki? Sizde işverenler üzerinde olumlu bir etki yaratmak isterseniz geçmişten bu yana gelen kariyer grafiğinizi olumlu yanlarıyla yansıtmaya çalışın. Aldığınız sorumlulukları, başardığınız şeyleri gerçeklik payı ile birlikte CV’nize eklemeye ve de bunları artı olarak göstermeye dikkat etmelisiniz.

Özgeçmişinizdeki kariyer çizginizi anlatmaya en son işinizden başlamanız gerektiğinden şurada bahsetmiştik. Son işiniz doğal olarak hem en deneyimli olduğunuz hem de kendinizi en çok geliştirdiğimiz işinizdir ve de İnsan Kaynakları Uzmanları CV’nizi incelerken genel olarak en son işinize odaklanmaktadır. Geçmişe gittikçe daha az ayrıntı vermek daha yerinde olacaktır.

Etkili bir CV hazırlamayı artık bildiğinize ve hazırlayabileceğinize göre yeniden hazırlamaya ya da Özgeçmişinizdeki Gerekli/Gereksiz Bilgiler yazımızı okuyup CV’nizi revize etmeye hazırsınız. Güzel kariyerler dileriz.

-CV Örneği

 

 

 

 

 

 İNDİR

Tüm Kariyer Yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu konuya 1 yorum yazıldı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir