Türkiye Kömür İşletmeleri Personel Alımı ve İş İlanları 2019

Türkiye Kömür İşletmeleri Personel Alımı ve İş İlanlarıTürkiye Kömür İşletmeleri İş İlanları & Personel Alımları;

Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesine dahil olmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilir, mevcut personel alımlarına ilişkin ilanları aşağıda bulabilirsiniz. Türkiye Kömür İşletmeleri tüm departmanları için personel alımları yapıyor. Açık pozisyonları ve başvuru aşamalarını yazının devamında görebilirsiniz.

6974 sayılı yasa ile 22.05.1957 yılında kurulan ve 08.06.1984 tarih, 233 sayılı KHK ile faaliyetleri yeniden düzenlenen Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu(TKİ) bir İktisadi Devlet Teşekkülü olup, çalışmalarını 27.11.1984 tarih, 18588 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Ana Statüsü” hükümlerine göre sürdürülmektedir. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu´nun ödenmiş sermayesi 1 Milyar TL´ dir.

Amacı;

Kurumun Ana Statüsü´nün 4. maddesine göre; Devletin genel enerji ve yakıt politikasına uygun olarak linyit, turp bitümlü şist, asfaltit gibi enerji hammaddelerini değerlendirmek, ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak, yurt ekonomisine azami katkıda bulunmak, plan ve programlar tanzim etmek, takip etmek, uygulma stratejilerini tesbit etmek ve gerçekleşmesini sağlamaktır.

Ana Hedefleri;

 • Üretimi artırmak,
 • Kömür kalitesini iyileştirme çalışmaları yapmak,
 • Kömür üretim maliyetlerini en aza indirmektir.

Ülkenin değişik yerlerinde kömür üretimi ve pazarlamasını yapan TKİ´ye bağlı 2 adet Müessese Müdürlüğü ve bu Müesseselere bağlı olarak çalışan 1 adet İşletme Müdürlüğü ve 6 adet Kontrol Müdürlüğü bulunmaktadır.

Türkiye Kömür İşletmeleri İş Başvurusu

Türkiye Kömür İşletmeleri iş başvurusu yapmak için izlemeniz gereken iki adım mevcut. İlki Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesine önceden hazırladığınız CV’nizi ileterek yapılır. İkinci yol ise aşağıda anlatacağımız internet üzerinden yapılan başvurulardır.

Türkiye Kömür İşletmeleri dönemsel olarak yaptığı personel alımlarını ilan vererek duyurmaktadır. Bu ilanlarda hangi pozisyona personel alımı yaptığını, aranılan nitelikleri ve nasıl bir iş yaptığınızı tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

Personelin Tabi Olduğu Mevzuat

Genel Müdürlüğümüzde 399 Sayılı KHK tabi Kadrolu ve Sözleşmeli Personel ile 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında İŞÇİ istihdam edilmektedir.

Türkiye Kömür İşletmeleri bünyesinde hem sözleşmeli hem de atanmış personel olarak çalışmanız mümkündür.

a) Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına Açıktan Atanma:

“Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesince;
(A) Grubu kadrolar olarak tanımlanan “Özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadrolara, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre yapılacak sıralamaya giren adaylar arasından Kurumumuzca  gerçekleştirilecek olan Özel Yarışma Sınavına tabi tutulmak suretiyle açıktan atama yapılmaktadır.

(B) Grubu kadrolarına Genel Yatırım ve Finansman Programları gereği açıktan atama işlemleri Hazine Müsteşarlığının müsaadelerine istinaden Devlet Personel Başkanlığı kanalı ile KPSS sınavında başarılı olan adayların   Kurumumuza  ait boş kadrolarına ÖSYM Başkanlığı tarafından internet yoluyla alınan tercihler ve puanlar dikkate alınarak yerleştirilmek suretiyle açıktan atama yapılmaktadır.

b) İşçi Kadrolarına Atanma

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde yürütülür.
Bu çerçevede; Kurumumuzca işe yerleştirilecek kişilerin unvan, adet ve nitelikleri Türkiye İş Kurumu tarafından ilan edilerek başvurular anılan kurum tarafından kabul edilir ve sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi Kurumumuza bildirilir.
– Ortaöğretim ve daha yüksek eğitim düzeyindekiler, Türkiye İş Kurumu tarafından KPSS puanına göre oluşturulan sıralama neticesine göre Kurumumuza gönderilen listelerdeki adaylar arasından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre işe yerleştirilir.
– İlköğretim ve daha alt eğitim düzeyindekiler ise Türkiye İş Kurumu tarafından kabul edilen müracaatlar neticesinde Kurumumuza gönderilen listelerdeki adaylar arasından noter huzurunda çekilecek kura sonucuna göre işe yerleştirilir.

Türkiye Kömür İşletmeleri işçi alımı yaparken istediği belgeler;

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi
 2. Noter Tasdikli Diploma
 3. Sağlık raporu
 4. KPSS sonuç belgesi
 5. Mesleki yeterlilik belgesi
 6. 6 adet fotoğraf
 7. Adres Beyanı
 8. Askerlik Durum Beyanı (Erkekler için)
 9. Adli sicil kaydı Beyanı
 10. Kan grubu kartı
 11. Aile yardımı bildirimi
 12. Aile durumunu bildirir belge
 13. Etik sözleşme
 14. SGK sigorta nosu belgesi

Engelli, Eski Hükümlü veya Terör Mağduru İşçi alımı için gerekli belgeler ise;

 1. Engelli, eski hükümlü veya terör mağduru belgesi
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi
 3. Noter Tasdikli Diploma
 4. Sağlık raporu
 5. KPSS sonuç belgesi
 6. Mesleki yeterlilik belgesi
 7. 6 adet fotoğraf
 8. Adres Beyanı
 9. Askerlik Durum Beyanı (Erkekler için)
 10. Adli sicil kaydı Beyanı
 11. Kan grubu kartı
 12. Aile yardımı bildirimi
 13. Aile durumunu bildirir belge
 14. Etik Sözleşme
 15. SGK Sigorta nosu belgesi

Türkiye Kömür İşletmeleri İş Başvuru Formu

Türkiye Kömür İşletmeleri iş başvuru formunu yayınlamışsa bunu bilgisayarınıza indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Eğer başvurunuzu doğrudan Türkiye Kömür İşletmeleri üzerinden yapmayacTürkiye Kömür İşletmelerinız başvuru formuna ihtiyacınız yok. Aşağıdaki bağlantı üzerinden online iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Online İş Başvurusu Linki; Resmi Başvuru Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir