Gübretaş Personel Alımı ve İş İlanları 2019

Gübretaş Personel Alımı ve İş İlanlarıGübretaş İş İlanları & Personel Alımları;

Gübretaş bünyesine dahil olmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilir, mevcut personel alımlarına ilişkin ilanları aşağıda bulabilirsiniz. Gübretaş tüm departmanları için personel alımları yapıyor. Açık pozisyonları ve başvuru aşamalarını yazının devamında görebilirsiniz.

6 Kasım 1952 tarihinde dönemin Bakanlar Kurulu, Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nin (GÜBRETAŞ) kurulması kararını alır, ancak şirket resmi olarak 1953 yılında faaliyete geçer.Türk çiftçisinin kimyevi gübrelerden yararlanarak yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde etmesi fikrinden yola çıkılarak, Ziraat Bankası öncülüğünde Zirai Donatım. GÜBRETAŞ, son on yıldaki yatırım hamlelerini ve istikrarlı yükselişini sürdürerek 2014 yılını da 1 milyon 740 bin tonlu yeni satış rekoruyla tamamladı. Yarımca’daki NPK fabrikasının revizyonuyla ilgili yatırımlar büyük oranda tamamlandı.

Gübretaş İş Başvurusu

Gübretaş iş başvurusu yapmak için izlemeniz gereken iki adım mevcut. İlki Gübretaş bünyesine önceden hazırladığınız CV’nizi ileterek yapılır. İkinci yol ise aşağıda anlatacağımız internet üzerinden yapılan başvurulardır.

Gübretaş dönemsel olarak yaptığı personel alımlarını ilan vererek duyurmaktadır. Bu ilanlarda hangi pozisyona personel alımı yaptığını, aranılan nitelikleri ve nasıl bir iş yaptığınızı tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

Gübretaş’ ta Kariyer

  • Yeteneği Seçmek

İşe alım politikamızın temelini, ihtiyaç analizleri doğrultusunda şirket değerleri ve kültürüne uygun olacak şekilde doğru işe doğru insan yerleştirme prensibi oluşturmaktadır. Çalışanlarımızı seçerken ve işe yerleştirirken etnik köken, dil, din, cinsiyet, renk veya siyasi düşünce ayrımı gözetilmemektedir. Gübretaş olarak şirketimizi benimseyip “biz” duygusunu paylaşabilecek, sorumluluk alabilecek, iş ahlakı olan, idealist, titiz ve takım çalışmasına uygun, sürekli kendisini yenileyebilen ve geliştirebilen, analitik düşünceye sahip insanları bulmak en önemli hedeflerimizdir.

Bu süreçle ilgili departmanların ihtiyaçları doğrultusunda personel ihtiyaç analizleri yapılarak talep netleştirilir. Adaylarımızla ilgili yürüttüğümüz süreçte mülakata alınacak kişilerin belirlenmesi ve mülakat takviminin oluşturulmasından sonra aşağıdaki yöntemlerle ilerlenmektedir;

  1.  Yetkinlik Bazlı Mülakat Yöntemi
  2. Kişilik Envanteri

Mülakat süreçlerinin olumlu sonuçlanması durumunda adaya iş teklifi gerçekleştirilir. . Aday ile gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda mevcut pozisyonda değerlendirilemeyen adayların başvuruları, başka pozisyonlarda değerlendirilmek üzere veri tabanında saklanır.

  • Yeteneği Geliştirmek

Çalışanların sürekli gelişimi ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için gelişim ortamı ve fırsatı oluşturmak İnsan Kaynakları’nın ana sorumluluğudur.

Şirketimizin eğitim politikası, çalışanlarımızın şirketimiz; vizyon, misyon, değerler, stratejik amaç ve hedefler ile etik kurallarımız çerçevesinde en mükemmel hizmeti sağlamasını amaçlamaktadır. Bu çerçevede şirketimiz tüm çalışanlarımıza eşit yaklaşımı öngören sistemler ile Eğitim-Gelişim faaliyetlerini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Şirketimiz; çalışmaya yeni başlayan iş gücü için işe alım esnasında gerçekleştirilen yetkinlik bazlı mülakatlar ile işe uyum programları ve işbaşı eğitimleri neticesinde ortaya çıkan sonuçlara, mevcutta çalışmaya devam eden iş gücü için de Değerlendirme Merkezi eğitim ihtiyaç analizi ve performans değerlendirme neticesinde ortaya çıkacak sonuçlara göre Eğitim-Gelişim faaliyetlerini planlanmakta ve sonrasında bu planlar doğrultusunda Eğitim-Gelişim faaliyetlerini gerçekleştirilmektedir. Eğitim-Gelişim faaliyetleri, İnsan Kaynakları Müdürlüğü tarafından şirketimiz bünyesindeki iç eğitimciler veya ihtiyaç duyulması halinde dışarıdan hizmet alınması yöntemiyle yürütülmektedir.

  • Yeteneği Yönetmek

Performans Yönetimi

Etkin ve verimli çalışmayı sağlamak ve yüksek performanslı bir organizasyon olmak için Hedeflerle Yönetime dayalı Performans Modeli kullanmaktayız. Tüm bölüm fonksiyonlarınca önemle üzerinde durulan ve yöneticilerimiz tarafından liderlik edilen Performans Yönetimi Sistemi ile performansın güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve üstün performans gösteren çalışanların diğerlerinden farklı olarak ödüllendirilmesi amaçlanır.

Yetkinlik Yönetimi

Yetkinlikler, çalışanın iş profili ile belirlenen temel sorumluluklarını yerine getirebilmesi için gerekli bilgi, beceri ve davranışlardır.

Gübretaş, çalışanların güçlü yönlerini ve gelişim gereksinimlerini belirlemek, iş yapış şekillerini geliştirerek bireysel performansı ve takım performansını iyileştirmek, çalışanlara daha profesyonel bir iş ortamı ve kariyer geliştirme fırsatları sunabilmek için Değerlendirme Merkezi metodolojisi kullanılır.

Her bir pozisyonun gerektirdiği yetkinlikler belirlenerek, ilgili davranışlar tanımlanır gelişmeye açık alanlar ve güçlü yönler belirlenir.

Yetkinlik değerlendirme sonuçları gelişim ihtiyaçlarının saptanmasına ve eğitim planlamasına girdi teşkil eder.

Çalışabileceğiniz Alanlar:

Gübretaş İş Başvuru Formu

Gübretaş iş başvuru formunu yayınlamışsa bunu bilgisayarınıza indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Eğer başvurunuzu doğrudan Gübretaş üzerinden yapmayacaksanız başvuru formuna ihtiyacınız yok. Aşağıdaki bağlantı üzerinden online iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Online İş Başvurusu Linki; Resmi Başvuru Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir