BOTAŞ Personel Alımı ve İş İlanları 2019

BOTAŞ Personel Alımı ve İş İlanları BOTAŞ İş İlanları & Personel Alımları;

BOTAŞ bünyesine dahil olmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilir, mevcut personel alımlarına ilişkin ilanları aşağıda bulabilirsiniz. BOTAŞ tüm departmanları için personel alımları yapıyor. Açık pozisyonları ve başvuru aşamalarını yazının devamında görebilirsiniz.

BOTAŞ, Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümetleri arasında 27 Ağustos 1973 tarihinde imzalanan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması çerçevesinde Irak ham petrolünün İskenderun Körfezi’ne taşınmasını gerçekleştirmek üzere, 7/7871 Sayılı Kararnameye istinaden 15 Ağustos 1974 tarihinde kurulmuştur. Başlangıçta sadece boru hatları ile petrol taşımacılığı yapan BOTAŞ, ülkemizin artan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla 1986 yılından itibaren doğal gazın ticareti ve taşımacılığı ile ilgili faaliyetlerine de başlamıştır.

BOTAŞ İş Başvurusu

BOTAŞ iş başvurusu yapmak için izlemeniz gereken iki adım mevcut. İlki BOTAŞ bünyesine önceden hazırladığınız CV’nizi ileterek yapılır. İkinci yol ise aşağıda anlatacağımız internet üzerinden yapılan başvurulardır.

BOTAŞ dönemsel olarak yaptığı personel alımlarını ilan vererek duyurmaktadır. Bu ilanlarda hangi pozisyona personel alımı yaptığını, aranılan nitelikleri ve nasıl bir iş yaptığınızı tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

Pozisyon Bilgileri: BOTAŞ kendi bünyelerinde istihdam etmek üzere en az lise mezunu daimi memur alımı yapıyor. Pozisyonlara ve mezuniyetlere bakıldığında Endüstri Meslek Lisesi Mezunu Teknisyen ve Büro Görevlisi, Önlisans Mezunu, Operatör, Teknisyen, ve Lisans Mezunu ise, Mühendis, Uzman Yardımcısı, Müfettiş yardımcısı pozisyonuna müracaat edebilmektedir. Detaylar ve ilan bilgisini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Lise Mezunu adayların alım yapılacağı bölümler; Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı, Makine Teknolojisi Alanı, İnşaat Teknolojisi Alanı, Bilgisayar Teknolojisi Alanı

Önlisans Mezunu adayların alım yapılacağı bölümler; Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Sivil Savunma Ve İtfaiyeciliği, Halkla İlişkiler Ve Tanıtım / Büro Hizmetleri Ve Sekreterlik / Büro Yönetimi Ve Yönetici Asistanlığı

Lisans Mezunu adayların alım yapılacağı bölümler; İİBF, Bilgisayar Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği – Bilişim Sistemleri Mühendisliği – Kontrol Ve Bilgisayar Mühendisliği – Yazılım Mühendisliği – Elektronik Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği İstatistik, Kamu Yönetimi / Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler / Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler, Kimya Mühendisliği

Aranan Genel Nitelikler: Boru Hatları İle Petrol Taşıma Aş. Genel Müdürlüğü personel alım ilanına başvuru yapacak adayların, Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan koşulları sağlamaları gerekiyor.

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak,
 • İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak,
 • Yaptırılacak güvenlik soruşturması sonucunda göreve başlamasında bir sakınca bulunmamak.

Başvuru Süreci:

BOTAŞ yayımladığı ilan metninde söz konusu personel alımlarının Türkiye İş Kurumu üzerinden yapılacağını bildirdi. İlanın aday erişimine 23 Mayıs tarihinde açılacağının yer aldığı açıklamada başvurularında Türkiye İş Kurumu aracılığıyla yapılacağı ilan edildi.

Başvuruda İstenecek Belgeler:

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Noter Tasdikli Diploma
 • Sağlık raporu
 • KPSS sonuç belgesi
 • Mesleki yeterlilik belgesi
 • 6 adet fotoğraf
 • Adres Beyanı
 • Askerlik Durum Beyanı (Erkekler için)
 • Adli sicil kaydı Beyanı
 • Kan grubu kartı
 • Aile yardımı bildirimi
 • Aile durumunu bildirir belge
 • Etik sözleşme
 • SGK sigorta nosu belgesi
STAJ İMKANLARI

Teşekkülümüzde öğrencilerin staj yapması ile ilgili işlemler, merkezde İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı, taşra teşkilatlarında ise personel birimleri tarafından yürütülmektedir. Staj başvuruları, staj yapılmak istenilen BOTAŞ birimine (Genel Müdürlük, Bölge/İşletme Müdürlükleri) şahsen ve dilekçe ile yapılmaktadır. Staj başvuru formu ve dilekçe örneği aşağıda yer almaktadır.

Staj başvuru tarihleri üniversite/yüksekokul öğrencileri için 1-30 Nisan; meslek lisesi öğrencileri için ise 1-30 Haziran’dır.

Öğrenciler staj süresince yemekhaneden ve kontenjanlar dahilinde servislerden ücretsiz yararlanmakta, ancak kendilerine konaklama imkanı sağlanamamaktadır.

Teşekkülümüzde staj yapan meslek lisesi öğrencilerine yasalar kapsamında ücret ödenmekte, ancak üniversite/yüksekokul öğrencilerine ücret ödemesi yapılmamaktadır.

Teşekkülümüzde staj yapacak öğrenciler mesai saatlerine riayet etmek ve kılık-kıyafet ile ilgili yönetmelik başta olmak üzere Kuruluşumuzun şartlarına uymakla yükümlüdürler.

Başvuru Dilekçesi Örneği
Üniversite Öğrencileri İçin Staj Başvuru Formu
Lise Öğrencileri İçin Staj Başvuru Formu

BOTAŞ İş Başvuru Formu

BOTAŞ iş başvuru formunu yayınlamışsa bunu bilgisayarınıza indirebilir ve yazdırabilirsiniz. Eğer başvurunuzu doğrudan BOTAŞ üzerinden yapmayacaksanız başvuru formuna ihtiyacınız yok. Aşağıdaki bağlantı üzerinden online iş başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Online İş Başvurusu Linki; Resmi Başvuru Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir